Liberecké primátorky aneb Radovánky s hastrmánky

Aby si občané Liberci uvědomili, že součástí města je i řeka Nisa, pořádáme každoročně akci nazvanou Liberecké primátorky aneb Plavba netradičních plavidel po řece Nise.

Loňského roku jsme akci vynechali, protože Nisa si zase zařádila a my jejím slavením nechtěli provokovat.

Letos jsme se rozhodli nestavět netradiční plavidla, ale na tradiční plavidla posadit netradiční posádky. Vlčata, žabičky, roveři a oldskauti přístavů Flotila a Maják uspořádali v sobotu 24. září mezi libereckou radnicí a Neptunovou kašnou tzv. Radovánky s hastrmánky. Hastrmáňata i děti návštěvníků si vyzkoušely typické vodnické disciplíny: Přechod řeky suchou nohou (nízké chůdy), čichám, čichám člověčinu (poznávání vůní poslepu), lov rybiček podběrákem, vrh žábou na cíl, osvobozování dušiček (boj o balónky), sbírání pentliček a podobné taškařice.

Hrátek se účastnila i liberecká primátorka Bc. Martina Rosenbergová, která nad akcí slíbila záštitu po obdržení lahve ročníku 1995 (nikoli s úplatným mokem, ale s textem prvního ročníku Primátorek, na němž ji zaujala tehdejší poznámka: Možná přijde i primátorka!).

Po hrátkách odešel průvod hastrmanů Pražskou ulicí k řece, kde se vodníci i podvodníci vtěsnali do připravených pramic, aby se na nich projeli po Nise v úseku od ústí k ústí (od Harcovského potoka po Jizerský potok). Přála nám primátorka, přihlížející i počasí.

PS: článek na www.liberec.cz